Süleyman Demir

Süleyman Demir
Araştırmacı

1997 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü’nden 2001 yılında “Ahilerin Türk Kültür ve Bilim Hayatına Katkıları” tezini hazırlayarak mezun oldu.

Aile şirketi olan Sade Ofset Matbaacılık Ltd.Şti.’nde şirketi yönetim kurulu üyesidir. İstanbul’da; Ahilik Vakfı’nda ve Mas-Sit Matbaacılar İşletme Kooperatifi’nde halen başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

2007 yılından itibaren ahilik kültürü üzerine meslek liselerinde ve okullarda sunum ve konuşma yapmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışı ahilik kültürü etkinliklerinin tanıtımı için sergilenen Şed Kuşatma oyununu sahneleyen Ahilik Vakfı gönüllü tiyatro ekibi üyesidir. Ahilik sisteminin güncel bir ekonomik model olarak çalışarak akademik camiaya daha yakından tanıtılması ve sanayici-akademisyen işbirliği ile bu konuda yapılacak çalışmaların daha çok teşvik edilebileceği gayesiyle eğitim hayatına devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Suleyman Demir
Industrialist, Researcher

In 1997, he entered the Istanbul University Faculty of Literature, Department of Science History; in 2001, he graduated preparing his thesis on “The Contribution of Akhis to Turkish Culture and Science”.

Presently, he is the managing partner at Sade Ofset packaging company, that is owned by his family. Since 2007, each year during the Akhism week (the third week of September), he makes presentations and speeches in schools on Akhi culture. On 24-26 Sep 2009, he has given a conference on Akhi culture to expatriates in The Hague, Netherlands, due to the Akhism Rememberence Day organized by the Akhi Evran Mosque, affiliated to the Religious Affairs Undersecretariat of the Turkish Embassy.

He has begun a MBA programme at Kemerburgaz University with the aim of introducing the Akhism system as a contemporary economic and clustering model to the academic community, and with the hope that further works on this subject can be encouraged much more with the cooperation of industrialists and academics. He is married and has two children.